top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תיעל שוורץ

"רגע לפני שהחופש מתחיל..."


כמה נקודות לחשיבה והסתכלות שונה לקראת החופש הגדול המתקרב.

רגע לפני שהחופשה הגדולה מתחילה, אני מזמינה אתכם ההורים להתבונן עליה מנקודת מבט קצת שונה.

הרבה כתבות בנושא מתחילות ב: "כיצד לשרוד את החופש עם הילדים?" לשרוד? האם אנחנו יוצאים למאבק הישרדות? יוצאים למלחמה? אילו הילדים שלנו. אם נצא מתוך תפיסת עולם של מאבק, נוביל את עצמנו מהר מאד לתחושות קשות. בואו ננסה לראות את זה כזמן בו נוכל לבלות יחד עם הילדים. זמן בילוי, זמן הנאה, זמן הכרות מעמיקה יותר, זמן הקשבה.

איך נצליח להוביל לשם?

הנה כמה טיפים ורעיונות :

1. תכנון משותף של החופש:

אני מזמינה אתכם ליצור לוח שבועי יחד עם הילדים. ובלוח הזה תירשמו יחד את הפעילויות המתוכננות לאותו השבוע.

שעות פעילות משותפות, שעות פעילות נפרדות, שעות פעילות ביתיות, או אצל חברים.

שבו יחד עם הילדים, תכננו פעולות שכל ילד אוהב. לדוגמא : אם אחד הילדים אוהב פעילויות יצירה, ניתן להכין יחד איתו רשימה של ציוד שהוא זקוק לו, להכין קופסא גדולה (שיקשט אותה כחלק מהפעילות) שתכיל את חומרי היצירה שלו, וכל פעם שבלוח מתוכננת פעילות ביתית עצמאית, הילד יכול לפעול עם קופסת היצירה בעצמו. (אם זה ילדים צעירים, כמובן שניתן לעבוד איתם יחד). ניתן לחפש יחד באתרי האינטרנט, רעיונות ליצירה.

ועוד דבר חשוב לפני התכנון השבועי – תדאגו שלוח הפעילויות מתאים ללוח הזמנים שלכם, ושאתם מרגישים שלמים עם כל פעילות שבלוח. אחרת תמצאו את עצמכם מרגישים שהוויתור על עצמכם יתסכל אתכם ויוציא ממכם את המוטיבציה להנות מהחופש.

2. עצור, גבול לפניך !!!

נכון, בחופש אנחנו חייבים להיות גמישים יותר, אך יחד עם זאת חייבים לשמור על גבולות מסויימים שחשובים לכם ההורים כדי שהבלגן לא ישתלט על הבית והמשפחה. חישבו יחד (בני הזוג) מהם הגבולות והחוקים החשובים לכם ביותר. (הם צריכים להיות ממש בודדים) הם צריכים להיתמך בערכים משמעותיים ביותר עבורכם. לדוגמא : כמות הממתקים, הגלידות והארטיקים שנאכל בחופש. האם נאפשר לאכול יותר ממתקים כל יום? או רק בימים שיוצאים לבילויים מחוץ לבית? כמה ארטיקים נרשה ביום? באיזו שעה נאפשר לילדים ללכת לישון? חישבו יחד והגיעו לתשובות משותפות לשאלות שעלולות לעלות בחופש. הציגו חזית מאוחדת. והכינו את הילדים לחוקי הבית על פיהם יתנהל הבית בחופש. כאשר ההתנהלות החדשה נתמכת בהסבר ערכי ולא כגחמה הורית סתמית (הגבלת הממתקים = ערך שמירת הבריאות) יהיה לכם קל יותר להחזיק בה ולשמור עליה בעקביות ובהתמדה.

3. ילדים הם ילדים

בני האדם אינם מושלמים, וכפי שאלפרד אדלר נהג לומר :"האומץ להיות בלתי מושלם". זיכרו כי ילדים הם רק ילדים ואל תצפו מהם (ואני מקווה שאתם גם לא מצפים מעצמכם) להיות מושלמים, ותמיד להתנהג יפה ובנימוס בכל מקום ומקום. גם להם יש מצבי רוח, תחושות ורגשות. ולעיתים קורה שהם רבים. כאשר אנחנו מצפים לשלמות, אנחנו נוטים להתאכזב מהר והדבר משפיע על מצב רוחינו. "איזה יום קשה היה לי היום...אל תשאל". נסו לזרום. לא להילחץ ממריבות. זיכרו כי אין בית ללא מריבות וכולנו חווים את זה.

אז איך בכל זאת מתמודדים עם מריבות?

תרגישו את האווירה, לרוב תצליחו לזהות את הרגע לפני שהריב מתחיל. ואז ניתן לגשת אל הילדים ולומר :"אני רואה שקשה לכם יחד עכשיו, אני מציעה שכל ילד ילך לשחק בנפרד". משפט אחד קצר שיוביל אחריו בקשה "אני מבקשת שמישהו מכם יעבור למקום אחר...מי מוכן לעזור לנו ולעבור?" ורצוי גם להודות :"תודה ששיתפתם פעולה ולקחתם פסק זמן, אני מאד מעריכה את השיתוף שלכם" . כאשר הרוחות נרגעות, הם יכולים לחזור ולשחק יחדיו.

אל תחכו שהריב הקשה יתחיל, זהו את האווירה המתחממת עוד קודם לכן ופעלו בהתאם.

מאחלת לכם חופשה נעימה ומהנה יחד עם הילדים.


bottom of page